Home » » Κολοσσός Ρόδου - Ολυμπιακός 64-78: Πάτησε γκάζι στο δεύτερο...

Κολοσσός Ρόδου - Ολυμπιακός 64-78: Πάτησε γκάζι στο δεύτερο...

Αν και ξεκίνησε αρκετά υποτονικά τον αγώνα στο "Βενετόκλειο" ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη απέναντι στον Κολοσσό και διατήρησε την πρώτη θέση στην βαθμολογία. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο όπου οι άμυνες των δυο ομάδων ήταν αρκετά σφικτές και μάλιστα προηγήθηκε στο σκόρ με 26-24. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό, είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και ξέφυγε στο σκορ, πετυχαίνοντας 24 πόντους, όσους δηλαδή είχε πετύχει μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς αύξησαν και άλλο την διαφορά και προηγήθηκαν με 19 πόντους όμως οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι στις προσπάθειες από τα 6,75 και μείωσαν την διαφορά στους 9, όμως δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν άλλο στο σκορ καθώς οι ερυθρόλευκοι έβρισκαν εύκολο δρόμο προς το καλάθι. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που πέτυχε 14 πόντους με 2 τρίποντα, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Παπανικολάου με 9 πόντους και Σλούκας με 11. Ο Σπανούλης πέτυχε 10 πόντους και είχε 8 ασσίστ ενώ ο Ντόρσεϊ 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Λιακόπουλος στο πρώτο ημίχρονο και ο Χάτεν που ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 26-24, 35-48, 64-78

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 9 (3), Χάτεν 16 (2), Πάνος, Γεωγαλλής, Ασημακόπουλος 5 (1), Μπόικιν 16 (3), Χαρίσης 6, Τσάμης 7 (1), Χόπσον 5, Κομποδιέτας, Αυγενικός, Αγγελάκος

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 7, Λο 10 (1), Άντιτς 6, Σπανούλης 10 (8 ασίστ), Ντόρσι 8 (6 ριμπάουντ), Κέσελ, Γκετσεβίτσιους, Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 11 (1)