Home » » Play Offs: Ολυμπιακός - Απ. Πατρών 77 -63

Play Offs: Ολυμπιακός - Απ. Πατρών 77 -63

Πιο δύσκολα απ' ότι μαρτυρά το τελικό σκορ επικράτησαν οι ερυθρόλευκοι στον πρώτο αγώνα για τα Play Offs. Εντελώς διαφορετική εικόνα από την ομάδα της Πάτρας σε σχέση με τον προ-τετραημέρου αγώνα που έδωσαν για την κανονική σεζόν του πρωταθλήματος.
 Αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια ήταν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να έχει ως καλύτερο παίκτη τον Τζος Πάουελ. Ισόπαλο τελείωσε το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η είσοδος του Άντιτς και του Χάινς  είχε ως αποτέλεσμα τον Ολυμπιακό να παίρνει μικρή διαφορά στο σκορ, όμως ο Απόλλων κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 43-39.
 Στην επανάληψη, ο Λο με την άμυνα του άσκησε περισσότερη πίεση στα γκαρντ των φιλοξενούμενων, ενώ και με τις εύστοχες προσπάθειες του στην επίθεση η διαφορά μεγάλωσε. Η καλή άμυνα από τους ερυθρόλευκους στο τελευταίο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, αλλά και η αστοχία του Απόλλωνα είχε ως αποτέλεσμα να ανοίξει περισσότερο το σκορ και η διαφορά να φτάσει στους 14 πόντους.
 Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζός Πάουελ που πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ, αρκετά καλός ο Λο με 9πόντους, καθοριστικός ο Χάινς (7π, 4ρ, 2κοψ) και πολύτιμη η προσφορά του Βασίλη Σπανούλη με 10 πόντους και 6 ασσίστ. Επόμενο ραντεβού για τις δυο ομάδες την Παρασκευή στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 43-39, 62-56, 77-63.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 7 (4ρ., 2ασ., 2κοψ.), Λο 9 (2ασ., 3κλ.), Άντιτς 7, Σπανούλης 10 (6ασ., 3ρ.), Περπέρογλου 5, Σλούκας 6 (3ασ.), Πάουελ (18π., 5ρ.), Γκετσεβίτσιους 3, Πρίντεζης 5 (8ρ.), Παπανικολάου 2, Γεωργάκης (DNP), Κατσίβελης 5 (5ρ.).

Απόλλων Πατρών (Νίκος Βετούλας): ΜακΚόλουμ 6, Αργυρόπουλος 4 (5ασ.), Καπερόνης, Γκραντ 8 (3ασ.), Θανόπουλος, Λιανός 7, Πέτροβιτς 14 (4ρ., 3ασ.), Πελεκούδας 6, Κλάιμπερ, Ζαφείρης 4, Μολφέτας 6 (6ρ.), Τέρνερ 8 (8ρ.).