Home » » Ολυμπιακός - Καβάλα 113-62

Ολυμπιακός - Καβάλα 113-62

Εύκολο απόγευμα για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα που αντιμετώπισαν στο ΣΕΦ την Καβάλα. Με 51 πόντους διαφορά νίκησαν οι ερυθρόλευκοι που είχαν πάρει από την πρώτη περίοδο διαφορά 20 πόντων με το σκορ να είναι 34-14 και το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.
Η πεντάδα που ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν οι Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Πάουελ, ενώ ο Μπαρτζώκας έδωσε αρκετό χρόνο και σε παίκτες που αγωνίζονται λιγότερο στην Ευρωλίγκα όπως ο Κατσίβελης και ο Γκετσεβίτσιους.
 Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κώστας Παπανικολάου που σημείωσε 18 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Γκετσεβίτσιους με 17 πόντους και 3/4 τρίποντα σε 20λεπτά παιχνιδιού. Αρκετό χρόνο πήρε ο Τζός Πάουελ όπου σε 17 λεπτά, πέτυχε 11 πόντους με 4/7 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 67-26, 91-39, 113-62.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 2, Λο 12, Σπανούλης 5(1), Περπέρογλου 12(1), Σλούκας 6, Μαυροειδής 7, Πάουελ 11, Γκετσεβίτσιους 17(2), Πρίντεζης 14(1), Παπανικολάου 18(2), Μάντζαρης, Κατσίβελης 9(1).

Καβάλα (Γαλάνης): Πάνος 3, Μανωλόπουλος 13(3), Στυλιανού, Στεφανίδης 5(1), Γκράντι 10(1), Βελισσαρίου 3, Μίτροβιτς 8, Γκαγκαλούδης 9(1), Κρστέβσκι 4, Κόλεμαν 7, Ίλιεφ.