Home » » Προημιτελικά κυπέλλου Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 77-76

Προημιτελικά κυπέλλου Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 77-76

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 77-76 από τον Παναθηναϊκό στο Ο.Α.Κ.Α. και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα μας δεν άρχισε καλά το παιχνίδι με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 14-4 μετά από έξι λεπτά στο ματς. Η είσοδος του Όλιβερ Λαφαγιέτ, όμως, βοήθησε τον Θρύλο να μαζέψει τη διαφορά. Συνεχόμενα τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να μειώσουν σε 17-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν άστοχοι πίσω από τα 6.75, αλλά έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 33-28, αλλά με γρήγορο σερί 4-0 ο Θρύλος μείωσε σε 33-32 στο τέλος του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο το σερί μεγάλωσε και έφτασε ως το 17-0. Πρίντεζης, Σπανούλης και Ντάνστον ήταν ασταμάτητοι, η άμυνα της  ομάδας μας ήταν καταπληκτική και έτσι η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα πόντους για πρώτη φορά (33-45). Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα με τον Βασίλη Σπανούλη να είναι ασταμάτητος και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Θρύλο μπροστά 49-60.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν με επιμέρους σκορ 11-2 σε 58-62 στο 33’, αλλά οι Λαφαγιέτ και Λοτζέσκι με τρίποντα έκαναν το 58-68 στέλνοντας τη διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα. Η διαφορά έπεσε και πάλι στους τέσσερις πόντους (68-72) στο 37’, αλλά ο Ματ Λοτζέσκι με σουτ τριών πόντων έκανε το 68-75. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα μας δέχτηκε ένα επιμέρους σκορ 9-1 και ηττήθηκε με 77-76 με κάρφωμα του Μπατίστα 0,6’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.
Δεκάλεπτα: 17-14, 33-32, 49-60, 77-76.
Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Διαμαντάκος, Σλότερ 7, Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 11, Φώτσης 7 (1), Παππάς 19 (3), Μπλουμς 8 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Μπατίστα 12.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 10, Σπανούλης 12 (2), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 3, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 16 (4), Πρίντεζης 13.
ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ: «Θεωρητικά είχαμε το πλεονέκτημα λόγω των προβλημάτων του Παναθηναϊκού. Η ομάδα ήταν άψογα προετοιμασμένη, το τεχνικό τιμ έκανε άψογα τη δουλειά του, αλλά παρότι είχαμε διαφορά χάσαμε. Οι παίκτες αναλαμβάνουμε την ευθύνη αυτής της τεράστιας αποτυχίας. Θα μπορούσαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι κάνοντας ένα φάουλ, αλλά παρότι ο πάγκος ωρυόταν δεν έγινε φάουλ και δεχτήκαμε το καλάθι. Η χρονιά αρχίζει με το χειρότερο δυνατό τρόπο. Οι παίκτες αναλαμβάνουμε 100% την ευθύνη της ήττας. Αυτό που μας απομένει είναι να επικεντρωθούμε στους άλλους δύο μας στόχους. Το παιχνίδι ήταν δικό μας και αναλαμβάνουμε την ευθύνη, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κράξει κάποιος τους προπονητές. Στο τελευταίο δίλεπτο έπεσαν πλερέζες χωρίς λόγο. Εκεί δεν μπορεί να κάνει κάτι ο προπονητής, η ευθύνη είναι των παικτών»