Home » » Ολυμπιακός - Απ. Πατρών 82-56

Ολυμπιακός - Απ. Πατρών 82-56

Η ομάδα μας άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ επικρατώντας 82-56 του Απόλλωνα Πατρών.
Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Απόλλωνα Πατρών και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας κόντρα στη Βαλένθια την Πέμπτη στην έδρα της ισπανικής ομάδας.
Το ξεκίνημα του ματς βρήκε την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς να προηγείται με συνεχόμενους πόντους από Ντάνστον και Σπανούλη. Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 19-15.
Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοση τους, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν πόντους στο τρανζίσιον και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά 41-29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Θρύλος έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνα του. Αγραβάνης, Λαφαγιέτ και Ντάνστον συνέχισαν να φορτώνουν με πόντους το καλάθι του Απόλλωνα και έτσι η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά το +20 (57-37) στο 28’. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα μπροστά με 65-39.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραιά διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, ο Μουράτος έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Θρύλου και πέτυχε τους πρώτους του πόντους, ο Χριστοδούλου πήρε χρόνο συμμετοχής και  τελικά ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 82-56.

Δεκάλεπτα: 19-15, 41-29, 65-39, 82-56

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 4 (1τριπ, 5ριμπ), Χάντερ 11 (7ριμπ), Ντάνστον 13, Σπανούλης 17 (3τριπ,5ριμπ, 8ασ), Σλούκας 9 (9ριμπ,8ασ), Λαφαγιέτ 9 (3), Μουράτος 2, Χριστοδούλου 7 (1), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 6 (1τριπ, 5ριμπ, 3ασ), Κατσίβελης.

Απόλλωνας (Βετούλας): Σκορδίλης 4, Αργυρόπουλος 6, Γκάλογουεϊ 4, Πεν 22, Φιτζπάτρικ 5, Αντωνάκης 1, Μπατής 7 (1), Ελ-Αμιν 5 (1), Γοργώνης 2.