Home » » ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 72-88

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 72-88

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ τον οποίο νίκησε 88-72 και έφτασε τις 19 νίκες έπειτα από 20 αγωνιστικές της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
O Θρύλος άρχισε εντυπωσιακά το ματς. Πρίντεζης και Λοτζέσκι ευστοχούσαν από παντού και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 13-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι. Λαφαγιέτ και Ντάρντεν συνέχισαν την καλή δουλειά των συμπαικτών τους, αλλά οι Πειραιώτες δεν είχαν την ίδια προσήλωση στην άμυνα. Παρόλα αυτά, όμως, ο Θρύλος κράτησε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους.
Στα πρώτα έξι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Θρύλος κυριάρχησε απόλυτα στο ματς και έστειλε τη διαφορά στο +19 (42-61) στο 27’. O Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο στο τέλος της οποίας προηγήθηκε με 17 πόντους (53-70).
Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να κάνει επίδειξη δύναμης. Ο Λαφαγιέτ κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση με συνεχόμενους πόντους έβαλε τον Θρύλο μπροστά με +20, αλλά στη συνέχεια ο Αμερικανός πλέι μέικερ γύρισε τον αστράγαλο του δεξιού του ποδιού.

Δεκάλεπτα: 13-26, 34-48, 53-70, 70-86

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):  Λάνγκφορντ 19 (1), Λιάπης 2, Κάρτερ 15 (2), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 6, Όντουμ 10, Βον 3, Σιναντίνοβιτς 2, Χαριτόπουλος 6, Σαλούστρος 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 5, Ντάνστον 6, Ντάρντεν 11 (1τριπ, 4ριμπ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 9 (1τριπ, 7ασ), Λαφαγιέτ 13 (2), Λοτζέσκι 15 (2τριπ, 7ριμπ, 4ασ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 14 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7 (1τριπ, 4ριμπ, 4ασ), Καββαδάς 2.

ΣΟΥΛΗΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ: «Εμείς ξεκινήσαμε πάρα πολύ άσχημα και αυτό το κακό ξεκίνημα μας κυνήγαγε σε όλο το ματς. Όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό που μπορεί να κερδίσει οποιαδήποτε ομάδα στην Ευρώπη, τότε είναι δύσκολο. Ήταν και εύστοχοι από το ξεκίνημα, οπότε ήταν δύσκολο για εμάς να αντιδράσουμε».

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: «Η διαφορά δεν μετράει, αυτό που μετράει είναι πως είχαμε τον έλεγχο του ματς από την αρχή. Και επιθετικά, αλλά και αμυντικά. Το ζητούμενο ήταν να αντιδράσουμε μετά την ήττα στην Ευρωλίγκα και το κάναμε. Αναμφισβήτητα κάναμε μια δίκαιη νίκη και έχοντας πολλές απουσίες».