Home » » Euroleague Top 16: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 76-70

Euroleague Top 16: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 76-70

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 76-70 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στα προημιτελικά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Ισπανική ομάδα ο αντίπαλος, με μειονέκτημα έδρας οι «ερυθρόλευκοι».
Το ξεκίνημα του ματς δεν ήταν όπως ήθελε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 21-10 στο 7’, αλλά το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου ο Θρύλος είχε τον απόλυτο έλεγχο και μείωσε με σερί 7-0 μείωσε σε 21-17.
Η καταπληκτική άμυνα του Θρύλου κράτησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας χωρίς πόντο για τρία λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, Αγραβάνης και Παπαπέτρου έδωσαν ενέργεια στην ομάδα μας και έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 21-22. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με το σκορ να είναι 29-28 στο 17’. Για δύο λεπτά χάθηκε η συγκέντρωση των «ερυθρολεύκων», κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ρώσοι και με σερί 7-0 έκαναν το 36-28, αλλά αμέσως οι παίκτες του Θρύλου αντέδρασαν με το ημίχρονο να τελειώνει 39-34.
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε με επιμέρους σκορ 12-5 στο πρώτο εξάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί με 51-39, αλλά ο Θρύλος και πάλι είχε εκπληκτική αντίδραση. Με σερί 10-0 μείωσε σε 51-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής (53-51) στο 32’. Κάθε φορά που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ξεφύγουν, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν την απάντηση με τον Λοτζέσκι να πετυχαίνει οκτώ συνεχόμενους πόντους για το 61-59 στο 36’. Στο τέλος, όμως, κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και η εκνευριστική ευστοχία των Ρώσων έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο Θρύλος προσπάθησε για την τεράστια ανατροπή, μείωσε σε 74-70, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την τεράστια ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 21-17, 39-34,  51-49,  76-70.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Nτε Κολό 7 (1), Τεόντοσιτς 14 (2), Φριτζόν 2, Νίκολς 2, Τζάκσον 6 (1), Γουίμς 16 (1), Βορότσεβιτς 3 (1), Κάουν 16, Κριάπα, Χάινς, Κιριλένκο 10.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος):  Χάντερ 5 (3ριμπ), Ντάνστον 6 (4ριμπ), Παπαπέτρου 5 (1τριπ, 4ριμπ), Σλούκας 12 (2τριπ, 1ριμπ, 4ασ), Πρίντεζης 16 (1τριπ, 5ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 2 (3ριμπ, 1ασ), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 6 (2τριπ, 4ριμπ, 5ασ), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 16 (4τριπ, 6ριμπ, 2κλεψ, 2ασ).

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ΤΣΣΚΑ για τη νίκη. Έπαιξαν καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ξέραμε πριν έρθουμε εδώ ότι είχαμε δύσκολη αποστολή γιατί όταν παίζεις με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα είναι πάντα δύσκολα. Πλην της αρχής του ματς και του δευτέρου ημιχρόνου που δεν είχαμε συγκέντρωση και δεν παίξαμε καλά, μετά είχαμε καλύτερη συγκέντρωση, παίξαμε καλύτερη άμυνα, γυρίσαμε το μεγάλο προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ΤΣΣΚΑ είχε πάντα το προβάδισμα αλλά εμείς δεν σταματήσαμε να παλεύουμε ως το τέλος. Νομίζω ότι το σημείο που έκρινε το ματς ήταν τα ριμπάουντ, δώσαμε 19 ριμπάουντ στον αντίπαλο, δώσαμε πολλές δεύτερες ευκαιρίες στους αντιπάλους μας και δεν ήμασταν καθόλου καλοί σε αυτό τον τομέα».

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ: «Παλέψαμε πάρα πολύ σήμερα, τα ριμπάουντ μας στοίχισαν. Έχουμε κάνει ένα πολύ καλό TOP-16 με πάρα πολλούς τραυματισμούς, ανταπεξέλθαμε στις δυσκολίες, τώρα έχουμε μειονέκτημα έδρας, συνεχίζουμε. Έχουμε ένα ματς με τη Νίζνι που θεωρητικά είναι αδιάφορο, πρέπει να το παίξουμε και παράλληλα να ξεκουραστούμε αυτές τις δέκα ημέρες ώστε να μπούμε στα προημιτελικά και να παλέψουμε αυτά ματς είτε μακριά από το ΣΕΦ είτε εντός έδρας, είτε είναι τρία παιχνίδια, είτε τέσσερα είτε πέντε».