Home » » Euroleague Regular Season : Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 87-91

Euroleague Regular Season : Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 87-91

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, το οποίος κρίθηκε στην παράταση με 91-87 της Αναντολού Εφές στην Πόλη και έφτασε στο 4-1 με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της πρώτης φάσης της Ευρωλίγκας.

Το ματς άρχισε εξαιρετικά για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και οι πρωταθλητές Ελλάδος προηγήθηκαν με 13-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η άμυνα των Πειραιωτών ήταν καταπληκτική σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τον Θρύλο να φτάνει ακόμη και σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά στο σκορ με το ημίχρονο να λήγει 30-36 υπέρ των “ερυθρολεύκων”.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε και κατάφερε τελικά να περάσει και μπροστά στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα (54-54) στο 30’. Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα, αρχικά δεν εξελίχθηκαν καλά για τον Θρύλο. Η Εφές πέρασε μπροστά ακόμη και με 11 πόντους (72-61) στο 36’, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Θρύλος έφερε τα πάνω κάτω για ακόμη μια φορά. Με επιμέρους σκορ 4-15 σε 4 λεπτά έγινε το 76-76 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξαν φοβερό χαρακτήρα και έφτασαν στη νίκη με 87-91.

Δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 54-54, 76-76, 87-91.

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Τάιους 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 9, Οσμάν 2, Μπατούκ 3 (1), Σάριτς 11 (1), Κορκμαζ 2, Γκρέιντζερ 26 (3), Ερτέλ 12 (3), Ντ΄μπλερ 9 (2), Ντάνστον 7, Ντουβέριογλου 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 2, Χάντερ 15 (4ριμπ), Παπαπέτρου 11 (1ριμπ, 2ασ, 1κλεψ), Στρόμπερι 9 (1τριπ, 4ριμπ, 1ασ), Πρίντεζης 17 (1τριπ, 4ριμπ, 1ασ), Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης (2ριμπ, 2ασ, 1κλεψ), Χάκετ 11 (32τριπ, 2ριμπ, 8ασ, 2κλεψ), Λοτζέσκι 11 (2τριπ, 7ριμπ, 5ασ, 1κλεψ), Αθηναίου 4 (1τριπ, 2ριμπ).

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: “Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη για εμάς γιατί παίξαμε απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα. Η Εφές στο γήπεδο της είναι πολύ δυνατή. Η νίκη αυτή είναι σημαντική για εμάς για πολλούς λόγους. Δείξαμε χαρακτήρα, δεν τα παρατήσαμε στο -11, δείξαμε χαρακτήρα όταν ο βασικός μας σέντερ τραυματίστηκε και άφησε το παιχνίδι και με τον αναπληρωματικό του μόνο με μια προπόνηση στο γήπεδο. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε 100% σε εμάς, είχαμε τον έλεγχο και κρατήσαμε την Εφές στους 30 πόντους. Στο ημίχρονο, είπαμε ότι σίγουρα η Εφές θα προσπαθήσει να αντιδράσει και θα πρέπει να συνεχίσουμε να είμαστε συγκεντρωμένοι. Από τη μια το κρατήσαμε, αλλά στο ξεκίνημα, στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου χάσαμε τη συγκέντρωση μας, δώσαμε πολλά ελεύθερα σουτ, πολλά τρίποντα και πήγαν το ματς εκεί που θέλανε. Σκοράρανε 18 πόντους στην τέταρτη περίοδο στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν τα παρατήσαμε, παλέψαμε και πήραμε τη νίκη. Τελικά πήγε το ματς στην παράταση καθώς εμείς χάσαμε την κρίσιμη βολή στο τέλος. Στην παράταση η άμυνα μας ήταν καλή, πετύχαμε κρίσιμους πόντους στον αιφνιδιασμό. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ήταν μια καλή νίκη, αλλά από αύριο την αφήνουμε πίσω και συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι”.