Home » » Euroleague Top 16: Ολυμπιακός - Μπάμπεργκ 72-77

Euroleague Top 16: Ολυμπιακός - Μπάμπεργκ 72-77

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μπάμπεργκ και ηττήθηκε από την Γερμανική ομάδα με σκορ 72-77. Εξαιρετική εμφάνιση από τους φιλοξενούμενους σε συνδυασμό με το χαλαρό ξεκίνημα των παικτών του Ολυμπιακού είχε ως αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να πάρει διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, η οποία αντί να μειωθεί, μεγάλωσε στο ημίχρονο, ενώ έφτασε μέχρι και στους 24 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός άργησε να αφυπνιστεί, κατάφερε βέβαια να μειώσει την διαφορά αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφυγαν με την νίκη από το ΣΕΦ.
 Αρκετά καλή στο σετ παιχνίδι η Μπάμπεργκ, με τον Ολυμπιακό να μην παρουσιάζεται καλός στις αμυντικές περιστροφές ενώ στο επιθετικό transition δεν είχε ανάλογη απόδοση όπως στον αγώνα με την Λαμποράλ.  Όλα αυτά βέβαια ισχύουν περίπου για τα 3/4 του παιχνιδιού γιατί ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έπαιξε με πάθος, έβγαλε άμυνες, πήρε ριμπάουντ όμως η μεγάλη διαφορά που είχε δημιουργηθεί ήταν δύσκολο να ανατραπεί. Καλύτερος παίκτης των ερυθρολεύκων ήταν ο D.J. Strawberry και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χάκετ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Στρέλνιεκς και Μίλερ που ήταν αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια. Επόμενος αγώνας για τους ερυθρόλευκους είναι στην Λιθουανία όπου θα αντιμετωπίσουν την Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-39, 47-59, 72-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 5 (1), Τζέιμς 2, Χάντερ 2, Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 15 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 10 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Χάκετ 10 (2), Αθηναίου 3 (1).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Μέλι 7, Ζήσης 4, Τάις 2, Ουαναμέικερ 8 (1), Στρέλνιεκς 15 (4), Μίλερ 23 (4), Χέκμαν 4, Ραντόσεβιτς 14