Home » » Euroleague Top 16: Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 74 - 62

Euroleague Top 16: Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 74 - 62

Νίκη για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του για το Top 16 επί της Μπαρτσελόνα με σκορ 74-62. Οι ερυθρόλευκοι είχαν για όπλο τους την πολύ καλή άμυνα και τα ριμπάουντ, στοιχεία που τους έδωσαν το πλεονέκτημα απέναντι στους Ισπανούς.
 Αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βασίλης Σπανούλης που πέτυχε 11πόντους και μοίρασα 9 ασσίστ. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Καταλανοί έπαιξαν δυνατά άμυνα και είχαν προσαρμοστεί πάνω στο παιχνίδι του Σπανούλη και του Πρίντεζη, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις στην επίθεση από τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Μιλουτίνοφ που ανάγκασε τον Τόμιτς να συμπληρώσει γρήγορα τα 2 φάουλ.
 Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, έβγαλε αρκετά καλές άμυνες και πήρε διαφορά στο σκορ.
 Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα, ενώ επιθετικά είχαν την συνεισφορά και άλλων παικτών με την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου να φτάνει τους 16πόντους.
 Στην τέταρτη περίοδο η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύθηκε το στιγμιαίο χαλάρωμα του Ολυμπιακού και μείωσε στους δέκα πόντους, όμως ένα τρίποντο του Αγραβάνη και ένα ακόμη του Μάντζαρη διατήρησαν το προβάδισμα των ερυθρολεύκων πάνω από τους 10πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-26, 56-40, 74-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζέιμς 6, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 8 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 6 (2), Μάντζαρης 6 (2), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόλμαν 4, Ρίμπας 8 (2 τρίπ., 8 ασ.), Λαουάλ, Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 1 (0/5 τρίπ.), Σατοράνσκι 12 (1), Βεζένκοφ 3 (1), Σάμουελς 7 (1/6 δίπ., 5/10 βολ.), Όλεσον 5 (1), Περπέρογλου 3 (1), Τόμτς 16.