Home » » Ολυμπιακός - Απ. Πατρών 83-62

Ολυμπιακός - Απ. Πατρών 83-62

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Απόλλων Πατρών στο ΣΕΦ αν και δυσκολεύθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Τζόνσον Όντομ με 9πόντους και 2 ασσίστ.
Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν κορυφαίος για τους ερυθρόλευκους ενώ αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 12 πόντους.
 Οι ερυθρόλευκοι ήταν αρκετά άστοχοι από τα 6,75, δεν πέτυχαν κανένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ τελείωσαν το παιχνίδι με 6/27.
 Χαμηλό σκορ στο ημίχρονο με τις ομάδες να είναι ισόπαλες στο 18', ενώ στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 38-31.
 Στο δεύτερο μέρος οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοση τους, ήταν πιο εύστοχοι, πήραν διαφορά 17πόντων στην τρίτη περίοδο, ενώ στο τέλος νίκησαν με διαφορά 21 πόντων.
Θετικές εντυπώσεις άφησε ο Όντομ, ο οποίος πήρε αρκετές πρωτοβουλίες και πετύχαινε καλάθια κυρίως με ντράιβ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-31, 59-42, 83-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 12, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 9 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Χάκετ 3, Αθηναίου 10.

Απόλλων Π. (Μέξας): Πάλμπλαντ 11 (3), Τζαγουάρα 3, Ντίλαρντ 12, Μέικερ 18 (2), Σάντλερ 8, Αργυρόπουλος 1, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου, Γουντς.