Home » » Basket League Playoffs Game 3: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 64-62

Basket League Playoffs Game 3: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 64-62

Ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 64-62 επί του Παναθηναϊκού και έκανε το 2-1 στην σειρά.
Οι ερυθρόλευκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, παίζοντας καλή άμυνα, έβαλαν μεγάλα σουτ και ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος για να πάρουν την νίκη.
 Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που είχε 14πόντους, ενώ βοήθησε σημαντικά στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και ειδικά στην ανατροπή.
  Στο παιχνίδι υπήρχαν εναλλαγές στο προβάδισμα με τον Ολυμπιακό αν και δεν ήταν καλός να έχει πάρει μικρή διαφορά στο ημίχρονο, όμως οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στην επανάληψη, εκμεταλεύθηκαν την αστοχία των γηπεδούχων, ενώ ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια κάτι που τους επέτρεψε να φτάσουν την διαφορά υπέρ τους μέχρι και τους 10 πόντους, έξι λεπτά πριν την λήξη του αγώνα,
 Ο Ολυμπιακός απάντησε με δυο σερί τρίποντα με τον Μάντζαρη και τον Σπανούλη, ενώ ο Μιλουτίνοφ πέτυχε και αυτός με την σειρά του 4 συνεχόμενους πόντους για να μειώσει την διαφορά, ακολούθησε ένα τρίποντο του Πρίντεζη, ενώ με 2 εύστοχες βολές του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ. Ακολούθησε μια εξαιρετική άμυνα του Παπανικολάου πάνω στον Σίγκλετον, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Πρίντεζης ήταν εύστοχος σε μια βολή και το σκορ έγινε 64-62.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-33, 43-43, 64-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8 (1), Μιλουτίνοφ 14, Πρίντεζης 10 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 5 (1 τρίπ., 7 ασ.), Γκριν 6 (2), Μπιρτς 1, Γιανγκ 7, Ουότερς, Αγραβάνης 4, Παπανικολάου 6 (6 ριμπ., 4 ασ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Ρίβερς 8 (2), Φελντέιν 4, Μπουρούσης 2, Καλάθης 11 (1), Τζέιμς 16 (3), Φώτσης, Παππάς 4, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 6 (2).