Home » » Play Offs : Ρέθυμνο - Ολυμπιακός 67 - 80

Play Offs : Ρέθυμνο - Ολυμπιακός 67 - 80

Την τρίτη του νίκη πέτυχε στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός με αντίπαλο το Ρέθυμνο και προκρίθηκε στους τελικούς. Αρκετά καλό μπάσκετ κατά διαστήματα από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που μπήκε αποφασισμένη για να πάρει την νίκη.
 Από την αρχή του αγώνα, οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν συγκεντρωμένοι και δεν έδωσαν πολλά περιθώρια στους παίκτες του Ρεθύμνου. Με 15 πόντους διαφορά προηγήθηκε ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο και το σκορ να είναι 31-46, στην επανάληψη το Ρέθυμνο παρουσιάστηκε βελτιωμένο μείωσε την διαφορά με καλή επιθετική παρουσία στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός είχε σταθερό προβάδισμα στην τελευταία περίοδο και τα τελευταία ματς απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα.
 Κορυφαίος παίκτης των νικητών, ο Βασίλης Σπανούλης που έκανε ντάμπλ-ντάμπλ (15π, 10ασ), αρκετά καλή εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου με 15π και 6 ριμπάουντ και τον Περο Άντιτς (9π, 7ρ.) ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Δημήτρη Κατσίβελη (5π, 5ρμπ, 3ασ.) και του Κώστα Σλούκα (10π.).
Πριν την έναρξη του ματς, το Ρέθυμνο τίμησε τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα ευρώπης και τον Βασίλη Σπανούλη
 Η σειρά των τελικών ξεκινά την Παρασκευή με τον Ολυμπιακό να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Tα δεκάλεπτα: 12-24, 31-46, 53-64, 67-80

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν 9 (1), Καλλινικίδης, Προύιτ 6 (2), Αγγελόπουλος 5 (1), Τσαρουχάς, Τσόχλας 7 (1), Ντούβνιακ 4, Κόμματος, Κάρτερ 9 (1), Λάτοβιτς 15 (3), Πέτγουεϊ 12, Σιζόπουλος.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Αντιτς 9 (2), Σπανούλης 15 (2), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 15 (3), Κατσίβελης 5.