Home » » Κολοσσός Ρόδου - Ολυμπιακός 72-88

Κολοσσός Ρόδου - Ολυμπιακός 72-88

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από το "Βενετόκλειο" καθώς νίκησε τον Κολοσσό με 16 πόντους διαφορά και σκορ 72-88. Κλειδί της νίκης για τους ερυθρόλευκους ήταν η κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (25-43) με 18 εξ' αυτών να είναι επιθετικά!
 Με πεντάδα τους Μάντζαρη, Παπανικολάου, Σπανούλη, Πρίντζη και Πάουελ, ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 10 πόντους διαφορά.
Η ομάδα της Ρόδου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ήταν αξιόμαχη μέχρι το ημίχρονο του αγώνα που έκλεισε με σκορ 37-45 και έμενε κοντά στους 8 πόντους μέχρι το 24' όπου ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά.
 Κορυφαίοι σε απόδοση ήταν οι Χαϊντς που έκανε ντάμπλ ντάμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, Πρίντεζης με 14, ενώ θετική εμφάνιση έκανε και ο Τζός Πάουελ που πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-45, 52-65, 72-88

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλής 2, Κουμπούρας 11 (3ριμπ), Χάτεν 4, Καλαϊτζής 4, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 17 (4/4βολ, 5/8διπ, 1/1τριπ), Ντέντι 11 (1τριπ), Ντόλαρντ, Λάνγκφορντ 8 (4ριμπ), Τσαλδάρης 15 (3/7τριπ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 14 (5/10διπ, 11ριμπ), Λο 2, Άντιτς 10 (2/5τριπ), Σπανούλης 7 (1τριπ, 8ασ), Περπέρογλου 9 (2/6τριπ, 3ριμπ), Σλούκας 2, Μαυροειδής, Πάουελ 10 (5/6διπ, 8ριμπ), Πρίντεζης 14 (7/8διπ), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 10 (2/7τριπ, 7ριμπ).