Home » » Ολυμπιακός - Πανιώνιος 87 - 73

Ολυμπιακός - Πανιώνιος 87 - 73

Σε ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανιώνιο του Γιώργου Σφαιρόπουλου με 14 πόντους διαφορά και στρέφει την προσοχή του για το ματς με την Σιένα.
Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι με πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Πάουελ και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με σκορ 26 - 15, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 17 πόντους και το σκορ να είναι στο 49-29. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, παρουσιάστηκαν ορεξάτοι, παρ' όλα αυτά τα συνήθη αμυντικά κενά στην ρακέτα ήταν εμφανή, ενώ αν ήταν πιο εύστοχοι οι παίκτες του Πανιωνίου στα περιφερειακά τους σουτ, η διαφορά θα ήταν πολύ μικρότερη. Κάτι τέτοιο έγινε στην επανάληψη, όπου στην τρίτη περίοδο όπου οι Κυανέρυθροι ήταν καλύτεροι και πέτυχαν 26 πόντους, τρεις λιγότερους απ' όσους είχαν δεχθεί σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στην τελευταία περίοδο, όμως ο Ολυμπιακός ήταν πιο προσεκτικός, κράτησε την διαφορά και πήρε την νίκη.
Καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που πέτυχε 16 πόντους (2 τρ), 13 πόντους σημείωσε ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης που μοίρασε και 4 ασσίστ, ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Πάουελ, ο οποίος ήταν καλύτερος επιθετικά σε σχέση με το ματς της Παρασκευής. Από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 22 πόντους (2 τρ.). Τελικό σκορ 87-73 και επόμενο ραντεβού στο ΣΕΦ με αντίπαλο την Σιένα.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-29, 70-56, 87-73.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 9, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 6, Πάουελ 12, Πρίντεζης 16(2), Παπανικολάου 8(2), Μάντζαρης 5(1).

Πανιώνιος: (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5(1), Αθηναίου 7(1), Κις 9(3), Μίλμπουρν 9(1), Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 22(2), Καββαδάς 3, Παππάς, Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11(1).