Home » » Basket League Finals Game 1: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-70

Basket League Finals Game 1: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-70

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 76-70 του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό των play off της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και έκανε το 1-0 στη σειρά. Επόμενο παιχνίδι την Τετάρτη (10/6, 19:30, Novasports) στο ΟΑΚΑ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Θρύλος ήταν νευρικός και άστοχος. Και έτσι στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω με 10-17.  Στη δεύτερη περίοδο, όμως, ο Ολυμπιακός παίζοντας εκπληκτική άμυνα και βελτιώνοντας τα ποσοστά του στην επίθεση κατάφερε να κάνει σερί 18-0 με τον Σλούκα να κάνει το 28-23. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν και έτσι το ημίχρονο έληξε 33-34 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να ευστοχούν και πίσω από τα 6.75 και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπροστά στο σκορ με 55-50. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα πόντους, ο Θρύλος είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης με το ματς να τελειώνει 76-70 και τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0.

Δεκάλεπτα: 10-17, 33-34, 55-50, 76-70

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4 (2/3δίπ., 0/1τρίπ., 3ρ., 1ασ. σε 14:20), Χάντερ 2 (1/2δίπ., 2ρ., 1λ. σε 8:41), Ντάνστον 13 (5/9δίπ., 3/7β., 12ρ., 2κοψ. σε 24:53), Σπανούλης 7 (2/7δίπ., 0/4τρίπ., 3/4β., 2ασ., 1κλ. σε 26:53), Ντάρντεν 4 (2/3δίπ., 0/4τρίπ., 1ρ., 2ασ., 1κοψ. σε 15:28), Σλούκας 4 (4/7δίπ., 1/3τρίπ., 5/6β., 2ρ., 3ασ., 2κλ., 1λ. σε 23:10), Λαφαγέτ (0/1δίπ. σε 5:07), Λοτζέσκι 13 (1/2δίπ., 2/4τρίπ., 5/6β., 3ρ., 2ασ., 1κλ. σε 23:15), Πρίντεζης 12 (2/4δίπ., 2/6τρίπ., 2/4β., 6ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ. σε 25:40), Αγραβάνης (0/3δίπ., 1ασ. σε 5:57), Μάντζαρης 5 (1/1δίπ., 1/3τρίπ., 6ριμ., 4ασ., 1κλ. σε 26:36).

Παναθηναϊκός (Μανωλόπουλος): Σλότερ, Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης 15 (2), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 23 (7ριμπ.), Διαμαντίδης 7 (1), Μπλουμς 6 (2), Κούπερ 2, Μόργκαν.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: «Είδαμε ένα παιχνίδι με μεγάλη μαχητικότητα, αντάξιο της εμβέλειας των δύο ομάδων, με πολλές μάχες σώμα με σώμα, που δίκαια το κερδίσαμε. Ξεκινήσαμε καλά, στα πρώτα πέντε λεπτά είχαμε το προβάδισμα, αλλά κάπου εκεί σταματήσαμε να λειτουργούμε καλά στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό και πήρε μια διαφορά αρκετά σημαντικά. Από εκεί και μετά παίξαμε μια εκπληκτική άμυνα, κάναμε ένα 18-0, γυρίσαμε στο παιχνίδι και είχαμε περιθώριο να αντιδράσουμε. Είναι χαρακτηριστικό πως είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ στο πρώτο μέρος, αλλά λόγω βιασύνης και νευρικότητας τα χάσαμε. Στο ημίχρονο ηρεμήσαμε, η ομάδα μπήκε διαφορετικά, συνέχισε την καλή της άμυνα, βάλαμε κάποια σουτ απέξω και πήραμε μια διαφορά. Γενικά ελέγξαμε το ρυθμό στο δεύτερο μέρος και στην τέταρτη περίοδο πήραμε μια διαφορά που ουσιαστικά μας έδωσε τη νίκη. Υπάρχουν τομείς που πρέπει να βελτιώσουμε. Όμως είναι μια σειρά αγώνων και η πίεση είναι στον γηπεδούχο. Τώρα η πίεση πηγαίνει στον Παναθηναϊκό. Εμείς απλά κάναμε το 1-0 και συνεχίζουμε. Εναντίον ζώνης δουλέψαμε καλά. Είδαμε μια ζώνη 2-1-2 με προσαρμογές, μια ζώνη 3-2 και μια με αλλαγές. Νομίζω τη διαβάσαμε καλά, αλλά είχαμε άστοχα σουτ. Θεωρώ περισσότερο το πρόβλημα δεν ήταν η λειτουργία μας απέναντι στη ζώνη, αλλά η νευρικότητά μας. Αν έχεις μια καλή άμυνα, μπορείς να βρεις και καλύτερο ρυθμό στην επίθεση. Είναι θετικό πως κάναμε μόνο 4 λάθη».

ΜΠΡΑΙΑΝΤ ΝΤΑΝΣΤΟΝ: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε πως θα είναι δυνατό και από τις δύο πλευρές. Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλή δουλειά. Κάναμε απλώς το 1-0 και αφού αναλύσουμε τα λάθη μας θα πρέπει να πάμε με το ίδιο πάθος στο δεύτερο ματς».

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ: «Δεν έχω πολλά να πω για το παιχνίδι. Μπήκαμε πολύ δυνατά, αποφασισμένοι για τη νίκη, πιστέψαμε σε αυτή και η διαφορά που πήραμε στο πρώτο δεκάλεπτο δεν έφτανε. Πολύ κακώς χαλαρώσαμε. Μας πλήγωσαν πολύ τα επιθετικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού, 14 είναι πάρα πολλά. Δεν είχαμε συγκέντρωση σε αυτό το κομμάτι και ο αντίπαλος είναι πολύ καλός σε αυτό το κομμάτι. Ο Ολυμπιακός έχει ποιότητα και δεν συγχωρεί το λάθος. Εμείς κάναμε πολλά λάθη στο δεύτερο μέρος με τη σκληρή άμυνα του Ολυμπιακού και είναι πράγματα αυτά που πρέπει να διορθώσουμε τώρα που η σειρά έρχεται στο ΟΑΚΑ. Εμείς ήρθαμε να κερδίσουμε. Δεν τα καταφέραμε. Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί, θα μπορούσαμε να τα καταφέρουμε. Τα 4 λάθη του Ολυμπιακού είναι πάρα πολύ λίγα. Εμείς θέλουμε να παίξουμε πιεστική άμυνα. Είναι πολύ λίγο χρόνο μαζί μας και είναι πολύ πιο δύσκολο γι’ αυτούς. Προσπαθούμε να τους βοηθήσουμε. Θεωρώ πως στο επόμενο παιχνίδι θα είναι καλύτεροι. Είναι ιατρικό θέμα, περιμένουμε τι θα πουν οι γιατροί. Θα δούμε».

ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ ΓΙΑΝΚΟΒΙΤΣ: «Το πιο σημαντικό στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση ήταν ότι όταν πήραμε τη διαφορά των 13 πόντων στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου δεν την διαχειριστήκαμε σωστά.  Κάναμε λάθη, δεν κάναμε αυτά που μας ζήτησε ο προπονητής μας και ο Ολυμπιακός μας τιμώρησε και στον αιφνιδιασμό και στο πέντε εναντίον πέντε. Οκ, υπάρχει και η κούραση λόγω του μικρού ροτέισον που έχουμε εξαιτίας των τραυματισμών, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία και δεν πρέπει να στεκόμαστε σε αυτό. Ο Ολυμπιακός πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ, έβαλε κρίσιμα σουτ και είχε λύσεις. Εμείς κάναμε λάθη και θα πρέπει να ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι, συνεχίζουμε, είμαστε πεισμωμένοι και είμαστε αποφασισμένοι να δώσουμε τα πάντα στο ΟΑΚΑ».