Home » » Ολυμπιακός - Αρκαδικός: 89 -44

Ολυμπιακός - Αρκαδικός: 89 -44

Ο Ολυμπιακός προσέφερε ουσία και θέαμα στους φιλάθλους του επικρατώντας του Αρκαδικού με 89-44 για την 3η αγωνιστική της ΣΚΡΑΤΣ Basket League.
Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πως θα ήταν τα αφεντικά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 21-11. Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες ήταν εντυπωσιακοί, ιδιαίτερα στην άμυνα και με επιμέρους 29-4 έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 50-15.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδος συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και έστειλαν τη διαφορά στο +38 (71-33) στο 30’. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του ματς. Τρεις παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και έτσι τελικά ήρθε άνετα η νίκη με 89-44.
*Ντεμπούτο με τη φανέλα του Θρύλου για τον Βασίλη Τολιόπουλο.

Δεκάλεπτα: 21-11, 50-15, 71-33, 89-44.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 6 (7ριμπ, 1κλεψ), Παπαπέτρου 3 (4ριμπ, 2ασ, 2κλεψ), Σπανούλης 5 (2ασ), Πρίντεζης 2 (4ριμπ), Χάκετ 7 (1τριπ, 5ασ), Χάντερ 9 (7ριμπ, 1ασ, 2κλεψ), Στρόμπερι 13 (3τριπ, 3ριμπ, 2ασ, 2κλεψ, 1κοψ), Τσαϊρέλης, Τολιόπουλος, Αγραβάνης 17 (3τριπ, 4ριμπ), Λοτζέσκι 20 (4τριπ, 4ριμπ, 2ασ), Αθηναίου 7 (8ασ).

Αρκαδικός (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 15, Βαν Όοστρουμ 7 (1), Στεφανίδης 8, Μπράουν, Νουουτίνεν 5 (1), Καραμολέγκος, Κοψαύτης 1, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 5 (1), Τζουγκαράκης 3, Σαντέ, Σταματόπουλος.