Home » » Euroleague Regular Seasn: Λαμποράλ - Ολυμπιακός 96 - 89

Euroleague Regular Seasn: Λαμποράλ - Ολυμπιακός 96 - 89

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Λαμποράλ Κούτσα στη Βιτόρια. Οι πρωταθλητές Ελλάδος ηττήθηκαν με 96-89 και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η άμυνα του Θρύλου δεν ήταν καλή. Έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βάσκοι συνέχισαν να είναι εκνευριστικά εύστοχοι πίσω από τα 6.75 και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με 48-39. Έως και το 27’ οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς, αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, με μπροστάρη τον Ματ Λοτζέσκι, ο Θρύλος επέστρεψε στο ματς.

Αρχικά οι πρωταθλητές Ελλάδος μείωσαν στους έξι πόντους και στη συνέχεια πλησίαζαν όλο και περισσότερο. Μάλιστα με πέντε συνεχόμενους πόντους του αρχηγού, Βασίλη Σπανούλη, ο Θρύλος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 71-72 μετά από πάρα πολύ ώρα. Η Λαμποράλ Κούτσα, όμως, προσπέρασε εκ νέου, αλλά Μάντζαρης και Λοτζέσκι έβαλαν και πάλι στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό. Τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση 80-80 μιας και το τρίποντο του Τζέιμς από το κέντρο σωστά δεν μέτρησε αφού είχε λήξει το ματς.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε να φύγει με τη νίκη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν πίσω από τα 6.75 και έτσι τελικά επικράτησαν με 96-89.

Δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80, 96-89.

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (3), Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17 (2), Μπουρούσης 28 (2), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ 2, Τίλι 4, Κανγκούρ 5 (1), Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιάνγκ 5 (3ριμπ, 3κλεψ), Χάντερ 7 (6ριμπ), Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (9ασ), Στρόμπερι 7 (1ριμπ, 1κλεψ, 1ασ), Μιλουτίνοφ 2 (2ριμπ), Πρίντεζης 11 (8ριμπ), Αγραβάνης, Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 28 (6), Αθηναίου.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: “Ήταν ένα παιχνίδι περισσότερο επιθετικό παρά αμυντικό, δεν παίξαμε την άμυνα που θέλαμε να παίξουμε. Απόψε για εμάς αυτό ήταν το πρόβλημα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεχτήκαμε 48 πόντους, πολλοί από αυτούς ήταν εύκολοι, δεν πρέπει να δέχεσαι τέτοιους πόντους, ειδικά σε ματς εκτός έδρας. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσαμε την άμυνα τους, πήραμε προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό, αλλά στο τέλος η Λαμποράλ Κούτσα πέτυχε κάποια κρίσιμα σουτ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Στην παράταση η Λαμποράλ έκανε μεγαλύτερη προσπάθεια, εμείς κάναμε κάποια λάθη. Συγχαρητήρια στη Λαμποράλ. Σίγουρα αυτή η ήττα μας πονάει, χάσαμε μια “μάχη” και θα πρέπει να βελτιώσουμε το παιχνίδι μας”.