Home » » Basket League Playoffs Semifinals Game 2: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 80-67

Basket League Playoffs Semifinals Game 2: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 80-67

Ο Ολυμπιακός νίκησε 80-67 την ΑΕΚ στον δεύτερο ημιτελικό της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, έκανε το 2-0 στη σειρά και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης. Την Τρίτη (10/05) στο ΟΑΚΑ στις 19:00 ο τρίτος ημιτελικός.

Οι «ερυθρόλευκοι», πλην του πρώτου δεκαλέπτου, δεν συνάντησαν καμία αντίσταση από την ΑΕΚ, επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έφτασαν εύκολα στο τελικό 80-67 και στο 2-0. Πλέον, οι πρωταθλητές Ελλάδος απέχουν μια νίκη από την πρόκριση στον τελικό των play off της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Η ΑΜΥΝΑ: Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» δικαιολόγησαν για ακόμη ένα παιχνίδι γιατί διαθέτουν την καλύτερη άμυνα στην Ευρώπη. Δέχτηκαν μόλις 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο, έκαναν το 44-29 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη.
Η ΕΠΙΘΕΣΗ: Για ακόμη ένα παιχνίδι η επίθεση ήταν στα γνωστά υψηλά επίπεδα. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να σκοράρει με άνεση σε κάθε παιχνίδι περισσότερους από 75 πόντους και έτσι έφτασε εύκολα και σήμερα στη νίκη.
Ο MVP: Ο Ματ Λοτζέσκι. Ο Αμερικανός με το βελγικό διαβατήριο φόργουορντ ήταν εντυπωσιακός στον δεύτερο ημιτελικό με την ΑΕΚ και με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο πολυτιμότερος της δεύτερης αναμέτρησης.
ΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ, ΤΙ ΠΕΤΑΕΙ: Κρατάει την αντίδραση που είχε μετά το κακό ξεκίνημα στο ματς και πετάει το πρώτο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου όταν και δεν μπήκε συγκεντρωμένος στην αναμέτρηση.