Home » » Euroleague Regular Season: Μπάμπεργκ - Ολυμπιακός 82 - 68

Euroleague Regular Season: Μπάμπεργκ - Ολυμπιακός 82 - 68

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 82-68 από τη Μπάμπεργκ στη Γερμανία και μετά από δεκατέσσερις αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας είναι στο 9-5.
Η ομάδα μας άρχισε πολύ άσχημα το ματς. Και έτσι η Μπάμπεργκ κατάφερε να προηγηθεί με 11-0. Χρειάστηκε μάλιστα να περάσουν 04:30 ώστε οι πρωταθλητές Ελλάδος να σκοράρουν για πρώτη φορά στο ματς μειώνοντας σε 11-2. Μάλιστα, με επιμέρους σκορ 2-7, η διαφορά έπεσε στους τέσσερις 13-9, αλλά έκτοτε όλα πήγαν στραβά. Με επιμέρους σκορ 16-4, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (29-13) υπέρ τους. Ο Θρύλος αντέδρασε και μείωσε σε 29-19, αλλά με νέο επιμέρους σκορ 9-2, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε το 38-21.
Οι «ερυθρόλευκοι»  ήταν ιδιαίτερα άστοχοι πίσω από τα 6.75 και έτσι έμειναν στο -18 (48-30) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.  Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Θρύλος έπαιξε εκπληκτική άμυνα μειώνοντας σε 50-39 έχοντας ένα επιμέρους 2-9 με τους Μάντζαρη και Αγραβάνη να δίνουν λύσεις.  Παίζοντας φοβερή άμυνα για εφτά επτά και με επιμέρους σκορ 6-13, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 54-43 με τρίποντο από τον Βασίλη Σπανούλη.  Η διαφορά έπεσε κάτω από τους δέκα με 2/2 βολές από τον Έρικ Γκριν (54-45), αλλά ένα νέο γρήγορο 5-0 από τη γερμανική ομάδα διαμόρφωσε το 59-45 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 59-50.
Δυστυχώς η εκπληκτική εμφάνιση της τρίτης περιόδου, δεν είχε συνέχεια.  Ο Μίλερ δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι η διαφορά πήγε και πάλι πάνω από τους 15 πόντους (72-56), έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και κάπου εκεί όλα τελείωσαν και ήρθε η ήττα για την ομάδα μας.

ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ

Δεκάλεπτα: 23-13, 48-30,  59-50, 82-68.

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι ): Κοζέρ 17 (2), Μέλι 13 (1), Ζήσης 9 (1), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3 (1), Τάις 5, Λο, Στρέλνιεκς 9 (1), Βερεμένκο, Μίλερ 20 (5), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2ριμπ), Μπιρτς 6 (4ριμπ), Γιανγκ 8, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 15 (2), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 11 (1τριπ, 8ριμπ), Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέσκι 4, Αθηναίου.

OI ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: "Συγχαρητήρια στη Μπάμπεργκ, έπαιξαν καλύτερα, άξιζαν να νικήσουν και κέρδισαν δικαια. Ειχαν από την αρχή το προβάδισμα και πήραν δίκαια τη νίκη".