Home » » Euroleague Play Offs Game 3: Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 64-60

Euroleague Play Offs Game 3: Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 64-60

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 64-60 στην Πόλη στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των play off από την Εφές Αναντολού και πλέον οι Τούρκοι είναι μπροστά με 2-1.
Το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Ολυμπιακός επιτέθηκε αρκετά από το low post με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 14-17 υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδος. Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες έπαιξαν σπουδαία άμυνα στα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να προηγηθούν 17-24, αλλά με σερί 6-0 οι Τούρκοι μείωσαν σε 23-24 και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά 27-25 πριν ο Μπιρτς κάνει το 27-27, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, αρχικά ήρθε ένα 6-0 για το 33-27 του ημιχρόνου και στη συνέχεια άλλο ένα 6-0 για το 39-27 στο 23’.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στην τρίτη περίοδο να αντιμετωπίζει πρόβλημα επιθετικά. Οι Τούρκοι κράτησαν τον Θρύλο και πάλι στους δέκα πόντους σε ένα δεκάλεπτο με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 51-37 υπέρ των γηπεδούχων. Έκτορε,  ο Θρύλος πήρε μπροστά. Με συνεχόμενα τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη και επιμέρους 10-23, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 61-60, αλλά το τελευταίο τρίποντο του αρχηγού βρήκε σίδερο με το σκορ στο 63-60.

OI ΠΟΝΤΟΙ
Δεκάλεπτα: 14-17,  33-27, 51-37, 64-60.

Εφές Αναντολού (Περάσοβιτς): Tόμας, Χάνεϊκατ 6, Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 4, Γκρέιντζερ 11 (1), Ερτέλ 13  (1), Πολ, Ντάνστον 16, Κιρκ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 6  (7ριμπ), Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 5 (1τριπ, 7ριμπ), Σπανούλης 15 (3τριπ, 7ασ), Γουότερς, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 8 (7ριμπ), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 8 (2).

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: “Πρώτα από όλα να συγχαρώ την Εφές για τη νίκη της. Πιστεύω ότι χάσαμε την επίθεση μας λόγω της επίθεσης μας απόψε. Δεν είχαμε καλές αποφάσεις στην επίθεση, δεν διαβάσαμε καλά τι μας έδινε η άμυνα και για 30 λεπτά δεν είχαμε νεύρο και δεν γυρίσαμε καλά τη μπάλα. Όταν κρατάς τους αντιπάλους στους 64 πόντους, εκτός έδρας, εάν είσαι λίγο καλύτερος επιθετικά, νικάς. Δυστυχώς δεν είχαμε καλή επίθεση, κάναμε 18 λάθη, αυτά είναι πάρα πολλά για ματς εκτός έδρας και πολλά από αυτά ήταν χωρίς πίεση. Και αυτά τα λάθη ήρθαν λόγω έλλειψης συγκέντρωσης. Στο τέλος προσπαθήσαμε να γυρίσουμε στο ματς, αλλά ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, ένα εύκολο καλάθι για την Εφές και ένας χαμένος αιφνιιδιασμός από μεριάς μας, δεν μας επέτρεψε να κλέψουμε τη νίκη. Η Εφές προηγείται με 2-1, είναι μια νίκη μακριά από το Final Four και τώρα θα παλέψουμε για τις πιθανότητες μας για το 2-2”.

ΒΕΛΙΜΙΡ ΠΕΡΑΣΟΒΙΤΣ: “Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, επέστρεψαν στο ματς, δεν είναι εύκολο να τους αντιμετωπίζεις, καθώς ξέρουν από τέτοια ματς. Ξέρω, παρά το ότι πήραμε τη νίκη, ότι το επόμενο θα είναι ακόμη πιο δύσκολο παιχνίδι”.