Home » » Πανιώνιος - Ολυμπιακός 57 - 66

Πανιώνιος - Ολυμπιακός 57 - 66

Νίκη για τον Ολυμπιακό στην Νέα Σμύρνη όπου κέρδισε τον Πανιώνιο για την 25η αγωνιστική του πρωτθλήματος. Δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι οι ερυθρόλευκοι που βρέθηκαν να χάνουν με 3 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στην δεύτερη περίοδο βρήκαν ρυθμό και ανέβασαν την διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 29-36. Στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι, έβγαλαν καλές άμυνες και ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια, ανεβάζοντας την διαφορά στους 18 πόντους.  Οι κυανέρυθροι κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο εκμεταλλευόμενοι το χαλάρωμα του Ολυμπιακού και έτσι ήρθε το τελικό 57-66.
 Αρκετό χρόνο συμμετοχής πήρε ο Ντόρον Πέρκινς, όπου σε 16λεπτά πέτυχε 5 πόντους, ενώ είχε 3ασσίστ και  3ριμπάουντς, ενώ πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 14π.
Αρκετές δοκιμές από τον Γιώργο Μπαρτζώκα στο παιχνίδι που δοκίμασε για αρκετή ώρα στο παρκέ σύστημα με 3 γκάρντ, ενώ ένα σημείο που θα πρέπει να δωθεί προσοχή είναι στις ελεύθερες βολές. Οι ερυθρόλεκοι εκτέλεσαν 27 βολές εχθές από τις οποίες ευστόχησαν μόλις στις 15.
Επόμενο ραντεβού στο παρκέ είναι ο ημιτελικός με την ΤΣΣΚΑ στο Final Four του Λονδίνου την Παρασκευή 10/5 στις 19:00.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 29-36, 40-58, 57-66

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 10, Πέιν 12 (1), Μοτσενίγκος, Αθηναίου 6, Κιζ 3, Μίλμπουρν 7 (5 ριμπ.), Αθανασούλας 1, Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς 8 (3 ριμπ., 3 ασίστ, 3 κλεψ.), Καββαδάς, Αγραβάνης, Μπούκερ 4.

Ολυμπιακός  (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 6, Άντιτς 7 (6 ριμπ.), Σπανούλης 14, Περπέρογλου 8 (7 ριμπ.), Σερμαντίνι 10, Σλούκας 2, Πάουελ 2, Πέρκινς 5 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 1, Κατσίβελης 3 (1).