Home » » Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 66 - 77

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 66 - 77

Ο Ολυμπιακός νίκησε 77-66 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και «σφράγισε» την πρωτιά στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.
O Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω με 9-4 στο ξεκίνημα στη συνέχεια με επιμέρους σκορ 12-1 ο Θρύλος πέρασε μπροστά με τους Μάντζαρης και Ντάρντεν να κάνουν εξαιρετική δουλειά για το 10-16. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα με το δεκάλεπτο να τελειώνει 18-22.
Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Σπανούλης, Ντάνστον και Πρίντεζης έδωσαν λύσεις επιθετικά και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με 34-38.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι και με σερί 7-0 έκανε το 34-45 στέλνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους στο 22’. Ο Σπανούλης στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 42-53. Πρίντεζης και Σπανούλης συνέχισαν το επιθετικό «πάρτι» για το 46-58 στο 28’. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με δίποντο του Ματ Λοτζέσκι από τη γωνία για το 48-62.
Ο Γιώργος Πρίντεζης «πυροβολούσε» πίσω από τα 6.75, Σπανούλης και Μάντζαρης έκαναν εξαιρετικοί δουλειά επίσης, το ίδιο και ο Σλούκας για το 59-69 στο 35’.  Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησαν τη διαφορά με ευκολία και έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-22, 34-38,  48-62, 66-77.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 8 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10 (2),  Φώτσης 2, Νέλσον, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 3, Μπατίστα 22, Μπλουμς.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 7, Σπανούλης 12 (2τριπ, 7ασ), Ντάρντεν 15 (1τριπ, 2ριμπ), Σλούκας 3 (5ασ), Λοτζέσκι 7 (1τριπ), Πρίντεζης 16 (4τριπ, 9ριμπ), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 7 (2τριπ).