Home » » Euroleague Regular Season: Νταρουσάφακα - Ολυμπιακός 71-77

Euroleague Regular Season: Νταρουσάφακα - Ολυμπιακός 71-77

Ο Ολυμπιακός νίκησε 77-71 τη Νταρουσάφακα εκτός έδρας για τη 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 6-4. Με 15 πόντους, πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές Ελλάδος ο Γιώργος Πρίντεζης.
Το παιχνίδι άρχισε καλά για την ομάδα του Πειραιά. Μιλουτίνοφ και Σπανούλης έκαναν σπουδαία δουλειά για το 9-14 του ξεκινήματος. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-24 και σε 28-29 λίγο αργότερα. Η είσοδος του Ματ Λοτζέσκι έδωσε επιθετική ώθηση. Ο Αμερικανός με συνεχόμενους πόντους βοήθησε τους πρωταθλητές Ελλάδος για το 28-37 με το ημίχρονο να τελειώνει με 34-43.
Στις αρχές του δευτέρου ημίχρονου η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +11 για τον Θρύλο (38-49), αλλά η τουρκική ομάδα αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά σε 61-66. Γκριν και Χάκετ «μίλησαν» σε εκείνο το σημείο, σταθερά και οι Πρίντεζης με τον Σπανούλη για το 67-72, τρία λεπτά πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δέχτηκε πόντους μόνο με βολές και έφτασε άνετα στο τελικό 71-77.

ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ

Δεκάλεπτα: 21-24, 34-43, 51-57, 71-77.

Νταρουσάφακα (Mπλατ): Γουίλμπεκιν 8 (2), Μπατούκ, Ερντέν 4, Γουαναμέικερ 11 (3), Κλάιμπερν 21 (1), Μοερμάν 2, Αλντεμίρ 10, Άντερσον 7 (1), Μπερτάνς 8 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 5, Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 13 (1τρ., 5ασ.), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 5 (1), Χάκετ 3, Λοτζέσκι 15 (3/5τρ, 7ριμπ.).

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: «Αυτή η νίκη έχει πολύ μεγάλη σημασία για εμάς γιατί έγινε απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα. Νομίζω ότι από την αρχή έως το τέλος είχαμε τον έλεγχο, παίξαμε πολύ καλά και επιθετικά και αμυντικά, ειδικά στη δεύτερη περίοδο είχαμε πολύ καλό αμυντικό παιχνίδι και πήραμε μια καλή διαφορά στο ημίχρονο. Στα αποδυτήρια είπαμε στους παίκτες πως σίγουρα θα αντιδράσει η Νταρουσάφακα. Και το είδαμε αυτό, μπήκαμε δυνατά, βάλανε μόνο οκτώ πόντους στην αρχή, αλλά με τα τρία συνεχόμενα τρίποντα πλησίασαν στο σκορ. Καταφέραμε να κερδίσουμε γιατί τους κρατήσαμε χαμηλά στην επίθεση τους, στους 71 πόντους όταν ο μέσος όρος τους είναι οι 81 πόντοι. Και το πιο σημαντικό είναι πως τα τελευταία λεπτά που κάθε κατοχή ήταν κρίσιμη και σημαντική, δείξαμε χαρακτήρα και νομίζω κερδίσαμε δίκαια. Η Ευρωλίγκα είναι πολύ σκληρή φέτος, όλοι πρέπει να το καταλάβουν αυτό, πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε σε κάθε ματς, να μείνουμε συγκεντρωμένοι και πρέπει να μείνουμε επικεντρωμένοι στον στόχο μας γιατί η σεζόν είναι μεγάλη».